F1 23 İncelemesi: Seriye Küsenleri Barıştırır!

EA’nın Formula 1 serisinin en yeni oyunu F1 23’ü inceliyoruz. İşte oyunla ilgili tüm deneyimlerimiz…

Dünya dönüyor, EA yerinde durmuyor. 2020 yılında Codemasters’ı satın alan ve stüdyoyu tamamen bünyesine katan EA, F1 oyunlarında tek söz sahibi oldu. F1 2021 ve F1 22 de EA’nın seriyi nasıl yorumlamaya başladığının ilk örnekleriydi.

Sonunda bir yıl daha geldi ve EA, F1 23 yayınlanan. F1 22 gibi bir felaketten sonra bu Oyun hakkında hiçbir beklentimiz yoktu. Ancak yazımızın sonunda da göreceğiniz üzere EA beklenenden çok daha iyi bir iş çıkarmış.

F1 23 incelemesi:

F1 23 artık Formula 1 Oyun serisine yepyeni bir boyut kazandırdı.Bu boyut grafiksel veya mekanik bir boyut değil. F1 21’de teklif edildi, ancak 22’de verilmedi Kırılma noktası mod geri döndüdünya f1Adı verilen yeni bir “dünya” da hayatımıza girdi.

Geçen yıl çöküş yaşayan seriyi elbette sadece bu iki Oyun modu kurtaramadı. Ancak EA, F1 22’den ve özellikle kontrollerden iyi bir ders almayı başardı. geçen yıl şikayet ettiğimiz tüm eksiklikleri giderdik. Elbette kusurlar var, ama bunlar çok az ve çok uzak.

Breaking Point 2 ile başlayalım:

kırılma noktası

Daha önce F1 21 oynamamış olanlar için özetleyelim: Breaking Point, kariyerinin küçük bölümlerini bir pilotun gözünden oynadığımız yer bir Oyun modu. Sinema, kaos, tartışma, yarış pistleri. Kırılma Noktası 2 F1 23’te de farklı değil.

Yeni Oyun modunda Formula 1’in kirli dünyası, babasının takımında yarışan bir sürücüyle rekabet etmek Birinci şahısta görüyoruz. F1 hayranları için burası dikkate değer: Baş belamız olan babasının takımında yarışan isim, sokakta görsek başımızı çevireceğimiz Devon Butler.

devon uşağı

  • Bir kere bu poza bakın.

Durum böyle olunca onu ezmek için farklı bir gaz kaynağı buluyorsunuz. Bu gaza gelmemiz aslında bize ek faydalar sağlıyor. Çünkü bir hikayeyi sadece görmüyoruz, kısmen de görüyoruz. şoförümüz ve davranışları idare ediyoruz.

Oyun modunda, her yarış öncesi ve sonrası davranışlarımıza göre geri bildirim alabiliyoruz. Bize sorumsuz sözler söyleyen diğer sürücülere meydan okuyoruz ve bir sonraki yarışımızda bu meydan okuma görevlerini yerine getiriyoruz. Elbette meydan okuyup okumamak size kalmış.

kırılma noktası

Yarıştaki performansımız ve davranışımız da “İtibar” VE “Verimbaşlıkları altında puanlanmıştır.” Peki bu puanlar bize ne kazandırıyor? İşte burada oyunun bir kusuru var.

Ne kadar iyi koşarsan koş, ne kadar iyi performans gösterirsen göster, Tarihin akışı değişmez. Rakiplerinizi ezmenin verdiği hınçla üstün performans gösterdiğiniz bir yarış, arabanızın bir anda hit olduğu bir sinematikle sonlanabilir.

Ancak bu, Oyun modunun keyifli olmadığı anlamına gelmiyor. Netflix‘teki Drive to Survive gibi kara destekli röportajlar, çirkin çirkin sohbetler, beklenmedik olaylarla karşılaşmalar hikayeyi ilginç kılıyor ve bir şekilde oynamaya teşvik ediyor.

F1, EA’nın yeni FIFA alternatifi yolunda: F1 World

dünya f1

F1 23 ile gelen en büyük yenilik şüphesiz F1 World oldu. F1 World, tüm Oyun deneyiminizin bir araya geldiği, uzmanlığınızı sergilediğiniz ve diğer oyuncularla tanıştığınız yerdir. çevrimiçi bir platform.

F1 World’de kısa mücadelelerden oluşan Seriler, Grand Prix ve zamana karşı yarışlar ve çevrimiçi olarak aynı seviyedeki sürücülere karşı yarıştığınız eleme yarışları gibi günlük etkinlikler bulunur.

Bu Oyun modlarında oynarken kazankendi Formula 1 aracımız için daha fazla kaynak elde ediyoruz ve bunun sonucunda aracımız çok daha iyi performans göstermeye başlıyor.

dünya f1

Ayrıca kendi sürücümüzü ve aracımızın görünümünü özelleştirebilir, ödüllerimizi diğer oyunculara gösterebiliriz, hatta bir süper araba koleksiyonu olabilmek. Bu süper arabaları elde etmek için farklı tipte araçlar kullanarak ‘Süper Araba Jetonları’ kazanıyoruz ve ayrıca her araca verilen görevleri de yerine getiriyoruz.

dünya f1

Ancak bu F1 Dünya Kupası’nın uzun süre yarışmak isteyenler için pek uygun olmadığı söylenebilir. Çünkü F1 World oyunda kariyerinizden ve Ekibim modundan tamamen bağımsız çalışıyor. Ayrıca Oyun modları maksimum 15-20 dakikada biten challengelardan oluşuyor. Özet: Bu, F1’in eğlenceli ve çarşı kısmıdır.

Oturup kontrolörle vakit geçirmek için F1 oynayan biriyseniz, F1 World muhtemelen senden hoşlanacak Ancak rekabetçi biriyseniz, rekabetçi mod dışındaki tüm unsurlar sizi ilgilendirmeyecektir.

Gelelim F1 22’nin patladığı yere: Yeni oyunda kontroller nasıl?

f1 23

F1 22 oynayanlar için felaketi hatırlatmamıza gerek yok. Ama oynamayanlar için tekrar özetleyelim: glitchler, crashler, çalışırken kaldırımlara çarptığınızda zıplamalar, F1 21’e içerik olarak hiçbir şey eklenmemiş olması ve en önemlisi kontrollerin çok oynanamaz olması. .

F1 22’nin kontrolleri o kadar kötüydü ki şüphesiz Birçok insanı diziden rahatsız etti. Ancak F1 23’te bu konuda önemli düzeltmeler yapılmış. Peki yeni Oyun ne tür kontroller sunuyor?

Oyunu PC’de Xbox controller ile oynadım. Ve iyi bir test için tüm sürüş yardımlarını kapattım. Yine de tecrübeniz varsa, Arabayı kontrolden çıkarmak oldukça zor olacak.

f1 23

Bu aslında bize şunu söylüyor: F1 23, böcekleri daha bağışlayıcıdır. Sadece 5-6 tur atarak oyunu yardım almadan kavrayabilirsiniz, Dönmeden gaza basabilir veya tekerlekleri kilitlemeden fren yapabilirsiniz.

Destekleri açarsanız Oyun, arkanıza yaslanıp oynayabileceğiniz bir atari yarış oyununa dönüşüyor. F1 23’te direksiyon hissi de büyük ölçüde iyileştirildi. F1 22’nin öngörülemezliğine göre Çok daha iyi hesaplayabilir ve uygulamaya koyabilirsiniz.

Tüm bu deneyimi Miami, Monaco ve Hungaroring’de, özellikle sürücüyü test etmek için bire bir olan pistlerde yaşadım. Aracı keskin, geniş, dar veya otoyol virajlarında kullandım. F1 22’de her on saniyede bir çıldırabilirken bu oyunun hiçbir noktasında kontrollerde en ufak bir olumsuzluk hissetmedim.

Ancak yine de kontrolleri etkileyen bir faktör var…

Kaldırımlar, kaldırımlar, kaldırımlar…

Kaldırım mekaniğinde F1 23 veya F1 22 bir çağ uzakta olsa bile hala bir dezavantajı var, en azından benim için. Mükemmel Oyun içi hava koşullarında bile, kaldırıma takılır takılmaz direksiyon başında verdiğiniz komutun yarısı boşa gider. araç dönmemeye başlar. Ayrıca neredeyse tüm çekişi kaybedersiniz.

Özeti kerbler F1 23’te Seni havaya uçurmasa bile, yine de seni cezalandırabilir. Uzak durmak iyidir.

Gelelim performans tarafına:

f1 23

Test ettiğim Donanım F1 23:

  • İşlemci: Intel Core i5 12400F
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060
  • Bellek: 32GB
  • Depolama: SSD (Samsung 980)
  • Monitör: 2K ultra geniş (3440 x 1440), 165 Hz

Günümüz için orta-yüksek seviye olan bu sistemde F1 23, ultra geniş 2K çözünürlükte oldukça başarılı sonuçlar verdi. Oyunu oynadığım saatlerde Herhangi bir takılma veya donma bulamadım.

Işın izleme açık, tüm ayarlar ultrada, ışın izleme kapalı ve tüm ayarlar ultradayken 50-60 FPS 100-120 FPS aralığına kadar kolayca ulaştım. FPS değerlerim de genel olarak bu aralıkta sabit kalmayı başardı.

Elbette bu performansı NVIDIA’nın DLSS teknolojisine borçlu olduğumuzu da hatırlatmamız gerekiyor. Oyunu DLSS ayarlarında Balanced’da oynadım. Quality modunda ortalama 15-20 FPS düşüş yaşarken, Performance modunda 20-30 FPS artış gördüm. Görüntü kalitesi için Dengeli modu yeterli buldum.

Son olarak yorumumuzu yapalım: F1 23 alınacak mı yoksa oynanacak mı?

F1 22 ile dizilere üzülen ve F1 23 ile ilgili hiçbir beklentisi olmayan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: EA, F1, 23 ile harika bir geri dönüş yapmayı başardı. Oyun da çok eğlenceli ve akıcı bir şekilde ilerliyor.

F1 World ile benzer ganimet mekaniklerine sahip olan Oyun, bu yönüyle bazılarımızın canını sıkabilir. Ancak bu mod, arkanıza yaslanıp Oyun oynamak isteyenler için de oldukça cazip. Rekabetçi F1 oyuncuları oyuna klasik modlardan devam edebilir.

Daha önce hiç F1 oyunu oynamamış simülasyon severler için şunu söyleyelim: Tüm F1 oyunları gibi F1 23 de oynanışa sahip. çarşı simülasyonu Oyun. Bu oyundan iRacing veya Assetto Corsa Competizione gibi gerçekçi simülasyon öğeleri beklememelisiniz.

Öte yandan Oyun, F1 22’ye ek olarak yeni sezonla birlikte Formula 1’e dahil olan yenilenen pistleri ve araçları da ekliyor. Ekibim ve kariyer modunda herhangi bir değişiklik yoktur.

Kısacası F1 23, yarış oyunlarını ve F1’i seviyorsanız alıp oynamaya değer bir Oyun. Fiyat ile ilgili olarak maalesef artık herhangi bir yorumumuz yok. bunlar artık yeni oyunlar için standart seviyelerdir.

Satın almak istemezseniz, oyunun tıpkı F1 22 gibi önümüzdeki aylarda EA Play’e gelmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca EA Play’e Xbox Oyun geçişi Aboneliği satın alarak Oyun kitaplığınızı daha da genişletebilirsiniz.

Game Pass Türkiye fiyat artışı ufukta: sitesinde gizemli bir uyarı çıktı… (Nasıl ucuza satın alabileceğinizi açıklıyoruz)

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *