Kıbleyi Bul: Programsız Uydudan Google

Kıbleyi bul uygulaması ve programları kullanmak yerine direkt Google ile bunu yapmak mümkün. Ayrıca yine Android ya da iPhone telefonlarınıza indireceğiniz uygulamalarla da Kıble yönünü öğrenebilirsiniz. Burada camiye gidemeyenler için, seyahat halinde olanlar için ya da mevcut konumunda Kıble yönünü bilmeyenler için bulma yöntemlerini anlatıyoruz. Hem uygulama kullanarak hem de uygulamaya gerek kalmadan bu yöntem sayesinde Kıble yönünü bulabilirsiniz.

Programsız uydudan Kıble bulma yöntemi ile birlikte kullanabileceğiniz en iyi program ve uygulamaları da burada bulabilirsiniz. Bu uygulamaların geneli ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Çalışma prensibi bakımından da uygulama açıldığı an itibariyle Kâbe yönünü gösterir. Net sonuç alabilmek için telefonunuzu düz bir zemine sabitleyebilirsiniz.

Programsız Uydudan Kıbleyi Bulma Yöntemleri

  • Kıbleyi bul.
  • Kıble bul Google.
  • Diyanet namaz vaktim ile kıble bulma.
  • Kıble bulma pusulası uygulaması.
  • Kıble yönü pusulası.
  • Evde kıbleyi bul.

Bu başlıkta sizin için kıble yönünü bulmanıza yardımcı olacak 6 farklı yöntemi listeledik. Bu yöntemler sayesinde telefondan kısa sürede kıble yönünü bulabileceksiniz. Yöntemler arasında hem mobil uygulama hem de uygulama kullanmadan yapabileceğiniz adımlar mevcut. Hadi birlikte bu yöntemlerin açıklamalarını inceleyelim.

1. Kıbleyi Bul

Bu yöntem herkes tarafından en çok aranan ve kullanılan yöntemlerden biridir. Bildiğiniz gibi Müslümanlar ibadet ederken yani namaz kılarken Kâbeye yönelirler. Fakat bulunduğunuz konumda kabenin nerede olduğunu bilmiyorsanız bu yöntem sayesinde yönü bulabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler ise:

  • Telefonunuzdan tarayıcınızı açın.
  • Arama kısmına Kıbleyi bul yazın.
  • Sonrasında en üstte bulunan qiblafinder.withgoogle.com adresine girin.
  • Açılan ekrandan Başlayalım seçeneğine dokunun ve telefonunuzu sabit bir yere bırakın.

Uygulama size kıble yönünü gösterecektir. Dünya genelinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Ancak sürekli bunu yapmak istemiyorsanız aşağıdaki yöntemleri de inceleyebilirsiniz.

2. Kıble Bul Google

Aslına bakarsanız bu yöntem yukarıdaki yöntem ile aynı yöntemdir. Yapmanız gereken şey ise Buradan kıble bul sayfasına giriş yapmak. Açılan ekrandan kıble yönünü inceleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için cihazınızın konum özelliğinin aktif ve tarayıcınızda kullanılabilir halde olması gerekir. Eğer bir ziyarete gittiyseniz ya da bilmediğiniz bir yerdeyseniz bu yöntem sayesinde siz de kıble yönünü öğrenebilirsiniz.

kıbleyi bulma

Uygulama size tıpkı yukarıdaki gibi Kabe yöntemini gösterecektir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu özelliği kullanabilmek için cihazınızın konum özelliğinin aktif olması ve tarayıcınızın da konum kullanma izninin olması gerekiyor.

3. Diyanet Namaz Vaktim ile Kıble Bulma

Diyanet namaz vaktim uygulamasını telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirerek hem bulunduğunuz ilin namaz vakitlerini öğrenebilir hem de güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde bulunan Kıblebul özelliği sayesinde de istediğiniz zaman kıble yönünü bulabilirsiniz.

Namaza durmadan önce Kâbe yönü hakkında şüpheniz varsa ya da bilginiz yoksa kesinlikle kullanmanız gereken uygulamalardan biridir. Ayrıca yukarıdaki yöntemi de yine yön bulmak için kullanabilirsiniz.

4. Kıble Bulma Pusulası Uygulaması

Kıble bulma pusulası uygulaması da hem Android hem de iPhone telefon kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Google Play ya da App Store giriş yapıp arama kısmına Kıble Bulma pusulası yazın. Ardından çıkan uygulamayı telefonunuza indirin. Uygulama telefonunuza indikten sonra açın ve sabit bir konuma bırakın. Bu sayede Kıble’nin yönünü doğru şekilde gösterecektir.

5. Kıble Yönü Pusulası

Yine hem Android hem de iPhone telefonlarda kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Bu uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra istediğiniz bir yerden Kıble’nin hangi yönde olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak namaz vakitlerini de öğrenmek istiyorsanız bu uygulama yerine Diyanetin uygulaması olan Diyanet Namaz Vaktim uygulamasını telefonunuza indirmenizi öneririz.

6. Evde Kıbleyi Bul

Evde kıble bulma yöntemleri olarak yine buradaki yöntemler uygulanabilir. Ayrıca dilerseniz kaldığınız evde kıble yönünü gösteren duvara bir Kâbe fotoğrafı da asabilirsiniz. Bayram ziyaretlerinde, arkadaş ziyaretlerinde ya da farklı birinin evine gidildiğinde namaz kılan kişiler abdest aldıktan sonra ilk olarak Kıblenin yönünü sorarlar, eğer siz de hiç sormadan ya da soracak bir kişi yoksa Kıblenin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz programsız yöntemi kullanabilirsiniz.

Ayrıca namaz vakitleri hakkında da bilgi almak isterseniz direkt olarak Diyanetin uygulamasını telefonunuza indirmenizi öneririz. Hem namaz vaktinde bildirim sesi ile uyarılırsınız hem de Kıble yönünü bulmak istediğinizde bu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Eğer kullandığınız farklı bir uygulama ya da program varsa bunları da yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sonuç olarak Kıble yönünü yakınınızda bir cami varsa buradan da öğrenebilirsiniz. Fakat bulunduğunuz yerde Cami yoksa ya da görünmüyorsa bahsettiğimiz yöntemler daha yardımcı olacaktır. Bu haberi beğendiyseniz aşağıdaki Whatsapp paylaş butonunu kullanarak dostlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *