Türkiye Espor Federasyonu’ndan TFF’ye Dava

Türkiye Espor Federasyonu, eMilli Takım ve eSüper Lig’in kurulmasında yetkilerini gasp ettiği iddiasıyla TFF hakkında yasal işlem başlattığını duyurdu.

2018 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Oyun sektörünü geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye Espor Federasyonubugün önemli bir duyuru paylaştı. Federasyon, eSüper Lig ve eMilli Takım yetki alanı dışında kurulmuştur. onu kınadı.

Federasyon tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda, “Tüm iş birliği ve çabalara rağmen Federasyona tanınan yetkiler ertelemeTakımın ve ligin TFF tarafından kurulup yönetildiği iddia edildi. Bu nedenle TFF’nin Federasyona verdiği yetkiler gasp edildi belirtildi.

Türkiye Espor Federasyonu açıklaması:

“Federasyonumuz, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ülkemiz espor markasını ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirmek ve Türk esporunun büyümesi için çalışmak üzere kurulmuş olup, espor faaliyeti ile ilgili tüm alanlarda münhasıran yetkilidir. Federasyonumuz, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanununa uygun olarak 29 Nisan 2023 tarihinde 1. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirmiş ve hukuki statüsüne kavuşmuştur.

Türkiye’yi bir numaralı espor ülkesi yapmak ve dünya çapında kabul görmüş bir Türk espor okulu yaratmak vizyonuyla espora katkı sağlayacak birçok iş birliğine imza attık. Ancak bu konudaki tüm ortak çabalarımıza rağmen Federasyonumuza tanınan yetkiler dikkate alınmamış ve Türkiye Futbol Federasyonu resmi olmayan bir “Elektronik Milli Takım” kurmuş ve bu da TFF tarafından yönetilmeye başlanmıştır.

Öte yandan yine Türkiye Futbol Federasyonu tarafından eSüper Lig olarak adlandırılan organizasyon bilgimiz dışında hukuka aykırı bir şekilde hayata geçirilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, klasik futbol ile esporun bir yan dalı olan spor oyunları arasındaki fark konusunda yanılıyor. Tüm kamuoyunun bildiği gibi espor tüm dünyada futboldan veya başka bir spordan tamamen ayrı, münhasır bir spor olarak kabul edilmekte ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun değil Türkiye Espor Federasyonu’nun görev ve yetkisi dahilindedir.

TFF’ye dava açıldı!

“Söz konusu uygulamaların hayata geçirilmesi ile 18 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Espor Federasyonu Ana Tüzüğü’nde Federasyonumuza tanınan yetkiler alenen gasp edilmiştir. İşbirliği taleplerimizin tamamı alenen gasp edilmiştir. Türk e-sporunun gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar Türkiye Futbol Federasyonu’na iletildi Talebimiz reddedilmesine rağmen e-spor alanında münhasıran yetkili olan Federasyonumuz sürecin dışında tutulmak istendi. yasal işlem başlatıldı. Sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Espor Federasyonu’nun yaptığı paylaşıma ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Espor Kulübü FaZe Klan Çöküşü Devam Ediyor: Kurucular Ve Yatırımcılar Hisselerini Satacak!

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *