Yavru Serçe Ne Yer – Nasıl Beslenir?

Yavru serçe ne yer, bu konu yolda, parkta, sokakta bu minik canlı ile karşılaşanların ilk merak ettiği konulardan biridir. Serçeler genelde ekmek kırıntısı, tahıllar ve kuş yemleri ile birlikte küçük böceklerle karınlarını doyururlar. Ancak bulduğunuz serçe daha tüyleri çıkmamış haldeyse durum doğal olarak değişir.

İlk olarak serçeyi yuvasında bulduysanız sakın dokunmayın. Çünkü annesi yakınlarda bir yerlerde onun karnını doyurmak için yemek arıyor demektir. Bu gibi durumlarda serçe yavrusuna el ile temas etmeden, yakınlarına ekmek kırıntısı, kuş yemi gibi yiyecekler bırakabilirsiniz. Kuşa dokunmayın diyoruz çünkü, annesi bunu fark edip yavrusunu dışlayabilir. Bu durum kuşlarda da gözlemlendiği için çok dikkat etmelisiniz.

Serçeler oldukça sıcak kanlı hayvanlardır. Bulundukları bölgede herhangi bir tehdit unsuru yoksa hemen yanınıza yaklaşıp konabilirler. Parklarda ve bahçelerde sıklıkla insanların yarım bıraktığı kek, poğaça ve simit gibi gıdaları tükettiklerine sıkça şahit olabilirsiniz.

Her kuluçka döneminde 4-5 yumurta yapan serçeler yavrularını anne ve babanın ortak bakımı ile yaklaşık olarak 15 günde büyütüp uçururlar.

Yavru Serçe Ne Yer?

Eğer bulduğunuz serçe tüyleri çıkmamış durumdaysa öncelikle bir kuş uzmanından ya da veterinerden yardım almanız gerekir. Bu sayede uzman olan kişi size hangi mamaları hangi saat aralıklarında vermeniz gerektiği hakkında bilgi verecektir. Ancak biraz daha büyük olan yavrular için belirli gıda takviyeleri yapılabilir.

Yavru serçeler civciv yemini oldukça severler. Eğer bahçenizde civciv beslediyseniz serçelerin de onlarla beraber yediğini görebilirsiniz. Civcivleriniz için kullandığınız yemi ıslatıp yavru serçeyi beslemek için kullanabilirsiniz. Yine sade bisküvileri de ezip püre haline getirdikten sonra biraz ıslatarak yavru serçeyi beslemek için verebilirsiniz.

Yavru serçeler ne yer sorusuna yanıt verecek olursak:

  • Eğer çok küçükse veterinerin önerdiği kuş maması.
  • Daha büyük yavrular için civciv yemi.
  • Bisküviyi ezip su karıştırarak verebilirsiniz.

Serçe yavrusunun beslenmesine ve bakımına dikkat edilmelidir. En fazla civciv yemini seven yavru serçeler bu yem ile kısa sürede büyürler. Yavru serçenin beslenmesi hakkında daha fazla bilgiyi uzman veterinerlerden alabilirsiniz. Yavru serçe için veteriner tarafından ekstra verilen besinler de bulunmaktadır. Bu besinleri de serçeyi beslerken kullanabilirsiniz.

Serçe Nasıl Beslenir?

serçe yavrusu nasıl beslenir

Eğer bir bahçeniz varsa ya da parklara gidiyorsanız serçelerin çeşitli böcekleri de avlayıp yediklerini görebilirsiniz. Bununla beraber serçeler bazı meyve ve sebzeleri de yerler. Ancak en çok sevdikleri besinler ise civciv yemi, bisküvinin ufalanmış hali, kuş yemleri, ufalanmış ekmek ve çeşitli tahılları tüketirler.

Serçelerin en sevdiği yiyecekler:

  • Civciv yemi.
  • Bisküvinin ufalanmış hali.
  • Kuş yemleri.
  • Ufalanmış ekmek.
  • Doğranmış sebzeler.
  • Bazı küçük böcekler ve karıncalar.
  • Çeşitli tahıllar.

Eğer yaralı bir serçe ya da yavru bir serçe bulduysanız ve onu hayatta tutmak istiyorsanız yukarıdaki besinler ile besleyebilirsiniz. Ancak temiz su vermeyi de ihmal etmeyin. Kuşu beslediğiniz aletlerin de sürekli temiz olması gerekir.

Tekrardan hatırlatma yapalım yuva içerisindeki yavru serçelere dokunmayın. Anneleri yakınlarda onlar için yiyecek arıyordur. Bunun yerine takip ederek, annelerinin gelip gelmediğini anlayın. Eğer anneleri uzun süre gelmiyorsa muhtemelen ölmüş olabilir. Bu durumda yavru ya da yavrulara sizin bakmanız gerekecek.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *